HomePage
Security
Телевизоры
Aудио
Мобильные телефоны
Компьютеры
Ноутбуки
Планшеты
Принтеры
Мониторы
часы
Проекторы
Bидеоочки
Фотоаппараты
Посудомоечные машины
Холодильники
Стиральные машины
Пылесосы
Инструменты
электромобилей
Солнечная энергия
Oсвещение
Работа
Обучение, Ярмарки
Интересное видео
Остальное
Samsung Galaxy Fold
 
Samsung Galaxy Fold поступает в продажу
RX0 II
 
Уьтракомпактная противоударная камера So
WIHA-SB24670
 
Многофункциональный фонарь LED марки WIH
NU-SC300
 
Panasonic представляет новую паровую кон
LUMIX S1R
 
Встречайте LUMIX S – новую серию полнока
MDR-Z7M2
 
Прочувствуйте атмосферу живого исполнени
WF-SP900
 
Наушники Sony WF-SP900 объединяют водоне
WH-1000XM3
 
Наушники WH-1000XM3 с шумоподавлением но
Samsung Galaxy A6
 
Samsung Galaxy A6 и A6+ с продвинутой ка
SAMSUNG CJ791
 
Samsung представит первый в мире изогнут

Panasonic představuje jako první na světě*¹ převratnou technologii fotografického snímače CMOS na organické bázi

Nová technologie výrazně zvyšuje možnosti dynamického rozsahu digitálních fotoaparátů a kamer, což se projeví mimo jiné nevídaným výkonem nových přístrojů ve slabém světle

Ósaka, Japonsko – Společnost Panasonic oznámila, že dokončila vývoj nové technologie digitálních obrazových snímačů s posíleným dynamickým rozsahem (1). Ač zachovávají základní architekturu CMOS, dochází u nich ke zcela jinému způsobu zachycení světla pomocí organické světločivé vrstvy (anglicky organic photoconductive film, odtud zkratka OPF). *2 Výsledkem je až stonásobně větší reálný dynamický rozsah (2) v porovnání s běžnými současnými snímači.

Nejdůležitější vlastnost OPF technologie spočívá v tom, že díky ní obě hlavní funkce CMOS snímače – tedy převod světelných paprsků na elektrický signál a následné zpracování tohoto signálu – probíhají odděleně. Díky tomu dokáže fotoaparát zachytit podstatně více obrazových informací v jasech i stínech. Zároveň snímač nového typu umožní výrazně zvýšit citlivost při zachování vysoké obrazové kvality, což znamená možnost fotografování rychlý pohyb krátkým expozičním časem i v mimořádně slabém světle.
Výrazně posílený dynamický rozsah mimo jiné znamená sytější barvy a věrnější zobrazení jednotlivých odstínů i ve výrazně kontrastních scénách (např. v protisvětle nebo v ateliérovém nasvícení). Díky nové technologii navíc není nutné při výrazných kontrastech používat vícenásobnou expozici, což přijde vhod především při rychlých akčních záběrech a při fotografování objektů v pohybu. Snímač se tedy hodí prakticky v jakékoli fotografické situaci.

Největší výhody nové technologie:
1. Širší úhel pro zachycení světla (60 stupňů), vyšší citlivost, sytější barvy a celkově vyšší výkon snímače díky oddělení základních funkcí – převod světelných paprsků na elektrický signál a následné zpracování tohoto signálu.
2. Až stonásobný dynamický rozsah v porovnání s konvenčními CMOS snímači *3, přitom stejné fyzické rozměry.

Technologie, které nové řešení společnosti Panasonic využívá:
1.   Nový typ CMOS snímače s technologií organické světločivé vrstvy (OPF), díky níž lze oddělit obě hlavní funkce CMOS snímače (převod světelných paprsků na elektrický signál a následné zpracování tohoto signálu).
2.   Technologie Dual-Sensitivity Pixel neboli dvojí nastavení citlivosti jednotlivých pixelů, kdy každá světločivá buňka zachytává odděleně jasy i stíny. Výsledkem je především vyšší dynamický rozsah, tedy schopnost zachytit kompletní obrazové informace i při výrazných jasových rozdílech v záběru.          
3.   Kapacitní technologie redukce šumu, která umožňuje úspěšně eliminovat šum vznikající vlivem elektromagnetického náboje na snímači. Technologie vylepšuje odstup signálu od šumu (3) a umožňuje tak kvalitnější fotografování při nedostatku světla.     

V souvislosti s novou technologií je společnost Panasonic držitelem 58 japonských a 44 zahraničních patentů.
Společnost Panasonic nové technologie zčásti představí na mezinárodní vědecké konferenci ISSCC (International Solid-State Circuit Conference) 2016 ve dnech 31. ledna – 4. února 2016 v San Francisku.
___________________________________________________________________                                                                                                     

Poznámky v textu:
*1: K 3. únoru 2016, podle údajů společnosti Panasonic.
*2: Využíváme organickou světločivou vrstvu (OPF) vyvinutou společností FUJIFILM Corporation.
*3: V porovnání s křemíkovým CMOS snímačem Panasonic.
___________________________________________________________________

 1.   Technické informace
Snímač s technologií organické světločivé vrstvy (OPF), díky níž lze oddělit obě hlavní funkce CMOS snímače (převod světelných paprsků na elektrický signál a následné zpracování tohoto signálu).

Běžný obrazový snímač tvoří křemíková fotodioda zachycující světelné paprsky, dále kovové kontakty a mikročočky. Zmíněná fotodioda zajišťuje jak převod světelných paprsků na elektrický signál, tak i zpracování tohoto signálu. U snímače s technologií OPF se ovšem o převod světla na signál nestará křemíková fotodioda, nýbrž organická světločivá vrstva, a signál pak zpracovává elektronika umístěná pod touto vrstvou. Oba procesy probíhají v podstatě nezávisle na sobě, což znamená následující funkce a vlastnosti:

Rozšíření úhlu pro zachycení světla na 60 stupňů a věrné barevné podání.
Místo křemíkové fotodiody je snímač vybaven organickou světločivou vrstvou (OPF) s vysokým koeficientem absorpce světla (4), která je navíc velmi tenká (jen 0,5 mikronu). Je tedy čtyřikrát až šestkrát tenčí než běžné fotodiody, které mají tloušťku minimálně 2 - 3 mikrony. Dokážou proto zachytit světlo jen v úhlu cca 30-40 stupňů. Tenčí organická světločivá vrstva je na tom podstatně lépe, zachytí světlo v úhlu až 60 stupňů, což mimo jiné znamená přesnější barevné podání bez zkreslení a překryvu jednotlivých odstínů. Toto řešení navíc umožňuje změny ve výrobě objektivů, resp. jejich zmenšení.

Snímač s technologií OPF je cca 1,2x citlivější než běžné CMOS snímače, což znamená lepší práci hlavně při nedostatku světla.
Tranzistory a kovové kontakty na každém pixelu, vyrobené pomocí vyspělé technologie společnosti Panasonic pro vývoj polovodičů, jsou pokryty organickou světločivou vrstvou (OPF). U běžných snímačů je prostor pro zachycení světelných paprsků částečně omezen přítomností kovových součástek, případně nutností stínit jednotlivé pixely tak, aby se světlo mezi fotodiodami nepřelévalo. U vrstvy OPF tato nutnost odpadá, k zachycení paprsků tedy slouží celá plocha snímače. Tato jedinečná struktura a vysoký výkon technologie OPF znamenají, že je snímač s OPF cca 1,2x citlivější než běžné CMOS snímače, což znamená lepší práci hlavně při nedostatku světla.

Panasonic představuje jako první na světě*1 převratnou technologii fotografického snímače CMOS na organické bázi

Průřez běžným CMOS snímačem typu BSI (vlevo) a snímačem s OPF (vpravo).

Organická světločivá vrstva (OPF) funguje zcela nezávisle na elektronice pro zpracování elektrického signálu.

CMOS snímač s technologií OPF má zcela speciální konstrukci – organická světločivá vrstva OPF, která převádí světlo na elektrický signál, funguje zcela nezávisle na elektronice pro zpracování tohoto signálu. Díky tomu lze mnohem flexibilněji pracovat s nejrůznějšími parametry převodu světla na signál (např. s vlnovou délkou nebo citlivostí).

U konvenčních CMOS snímačů je navíc zapotřebí umístit křemíkovou fotodiodu i elektroniku (tranzistory a kondenzátory) do křemíkového substrátu v každém pixelu zvlášť, což zmenšuje prostor pro elektronické komponenty. U snímačů s technologií OPF se křemíkové fotodiody nepoužívají, do křemíkového substrátu lze tedy instalovat elektroniku s vysokým výkonem (např. pro rychlé sekvenční snímání).

Pokud tedy výrobci vybaví snímač s technologií OPF výkonnějším kondenzátorem pro zpracování signálu, dokáže snímač zpracovat signál s vyšší saturační hodnotou (5) než běžné CMOS typy, což opět znamená posílený dynamický rozsah (menší riziko přepalů).

2. Technologie Dual-Sensitivity Pixel neboli dvojí nastavení citlivosti jednotlivých pixelů, kdy každá světločivá buňka zachytává odděleně jasy i stíny. Výsledkem je především vyšší dynamický rozsah, tedy schopnost zachytit kompletní obrazové informace i při výrazných jasových rozdílech v záběru.

Nový snímač pracuje s technologií zachycení světla pomocí světločivých buněk s dvojí odlišnou citlivostí. Každá z buněk (pixelů) je vybavena dvěma samostatnými elektrodami na zachycení světla různé intenzity, dvěma kondenzátory i dvěma odlišnými filtry pro redukci šumu. Všechny hodnoty těchto funkcí lze nastavit samostatně, což znamená, že snímač dokáže zároveň na jediném snímku zachovat kresbu jak v jasech, tak i v temných stínech (nedochází k přepalům ani k utopení kresby). Jinými slovy nevídaným způsobem roste dynamický rozsah snímače – až na stonásobek rozsahu běžných snímačů.

Buňka č. 1 – buňka s vysokou citlivostí
Elektroda s vysokou citlivostí + kondenzátor s nízkou kapacitou + kapacitní filtr pro redukci šumu

Buňka č. 2 – buňka pro signál s vysokou intenzitou
Elektroda s nízkou citlivostí + kondenzátor s vysokou kapacitou + konvenční filtr pro redukci šumu

Pomocí této technologie se zvyšuje nejen dynamický rozsah snímače, ale také jeho schopnosti při zachycení či detekci rychlého pohybu.

Panasonic představuje jako první na světě*1 převratnou technologii fotografického snímače CMOS na organické bázi

Struktura a funkce jednotlivých pixelů na OFP snímači

Díky speciální konstrukci snímače a technologii Dual-Sensitivity Pixel se navíc elektromagnetický náboj akumuluje v buňce pro signál s vysokou intenzitou a nízkou citlivostí, což účinně brání problémům způsobeným blikáním LED diod (6) a zářivek (7). Toto blikání způsobuje časté problémy na záznamu z průmyslových kamer, kamer v autech apod.

3. Kapacitní technologie redukce šumu, která umožňuje úspěšně eliminovat šum vznikající vlivem elektromagnetického náboje na snímači. Technologie vylepšuje odstup signálu od šumu a umožňuje tak kvalitnější fotografování při nedostatku světla.

Konstrukční řešení CMOS snímače s technologií OPF s sebou nese jeden problém: organickou světločivou vrstvu se segmentem pro zpracování elektrického signálu spojuje kovový drát, takže se elektromagnetický náboj v kondenzátoru do jisté míry akumuluje a výsledkem bývá růst šumu. Kvůli řešení tohoto problému jsme vyvinuli vlastní polovodičovou technologii a zbrusu nový kapacitní systém redukce šumu pomocí negativní smyčky pro každý pixel.

Společnost Panasonic tuto technologii v budoucnu použije mimo jiné v bezpečnostních kamerách, v kamerách do automobilů, v televizních kamerách, ale také v běžných digitálních fotoaparátech, zkrátka všude, kde je zapotřebí rychlé a přesné zachycení pohybu, případně detekční funkce.

 

Panasonic představuje jako první na světě*1 převratnou technologii fotografického snímače CMOS na organické bázi

Fotografie pořízená pomocí nové technologie s větším dynamickým rozsahem

Vysvětlivky technických termínů:

(1) Dynamický rozsah
Maximální rozsah mezi krajními jasovými hodnotami (jasy a stíny), které lze na fotografii obecně při použití dané technologie zobrazit.

(2) Reálný dynamický rozsah
Maximální rozsah mezi krajními jasovými hodnotami (jasy a stíny), které lze zobrazit na konkrétní fotografii v daných, reálných světelných podmínkách.

(3) Odstup signálu od šumu
Poměr obrazového signálu a šumu (v tomto případě digitálního šumu na snímači).

(4) Koeficient absorpce světla
Konstantní hodnota vyjadřující, kolik světla je absorbováno (pohlceno) určitým materiálem při dopadu.

(5) Saturační hodnota signálu
Maximální hodnota elektrického signálu, kterou lze zpracovat. Po překročení této hodnoty dochází k přepalům.

(6) Blikání LED diod
Jev, při němž frekvence mihotání LED diod (dopravních světel, světlometů, reklamních panelů apod.) interferuje s frekvencí signálu na snímači. Za určitých okolností tak může být obraz neúplný nebo poškozený.

(7) Blikání zářivek
Jev, při němž frekvence mihotání zářivek (dopravních světel, reklamních panelů apod.) interferuje s frekvencí signálu na snímači. Za určitých okolností tak může být obraz neúplný nebo poškozený.

2016020804 / 16.02.2016 / Фотоаппараты / PANASONIC /

Panasonic представляет новую паровую конвекционную печь NU-SC300 для поклонников здорового питания
Panasonic представляет новую паровую конвекционную печь NU-SC300 для поклонников здорового питания
Компания Panasonic Россия начинает продажи инновационного девайса для кухни! Новая паровая конвекционная печь NU-SC300 дополнит линейку продуктов, объединённых концепцией Experience Fresh, для поклонников вкусного и полезного питания.
.....
Panasonic Automotive подключит первый электромотоцикл Harley-Davidson LiveWire к Сети
Коммуникационные технологии Panasonic Automotive, ведущего поставщика систем автомобильного инфотейнмента и подключаемых решений, будут использоваться в первом электрическом мотоцикле Harley-Davidson - LiveWire, чей релиз назначен на август 2019 года.
.....
Panasonic Automotive подключит первый электромотоцикл Harley-Davidson LiveWire к Сети
Встречайте LUMIX S – новую серию полнокадровых беззеркальных камер от Panasonic
Встречайте LUMIX S – новую серию полнокадровых беззеркальных камер от Panasonic
Корпорация Panasonic представила две модели цифровых беззеркальных камер с полнокадровым сенсором 35 мм: LUMIX S1R и S1. Обе они поддерживают первую в мире*1 функцию видеосъемки в качестве 4K 60p/50p и систему двойной стабилизации изображения Dual I.S. Ожидается, что новинки поступят в продажу в начале 2019 года.
.....
Panasonic выпустил лимитированную серию элементов питания по мотивам фильма «Человек-паук: Возвращение домой»
Корпорация Panasonic присоединилась к рекламной кампании фильма «Человек-паук: Возвращение домой» - приключенческого экшн-фильма об одном из самых любимых персонажей киновселенной Marvel, который выйдет на экраны кинотеатров в России 6 июля 2017 года, в том числе в формате IMAX 3D.
.....
Panasonic выпустил лимитированную серию элементов питания по мотивам фильма «Человек-паук: Возвращение домой»
Panasonic представит на российском рынке свой первый SIP-телефон с видеосвязью
Panasonic представит на российском рынке свой первый SIP-телефон с видеосвязью
В декабре 2016 года компания Panasonic представит на российском рынке свой первый SIP-телефон с видеосвязью - Panasonic KX-HDV430. Новинка призвана удовлетворить растущую потребность корпоративных заказчиков всех уровней в качественной и доступной связи (теперь и с видео) и дополнить представленную в России линейку SIP-терминалов Panasonic.
.....
Новый LUMIX DMC-LX15: 1" MOS-сенсор с разрешением 20 Мп, F1.4 объектив LEICA DC VARIO-SUMMILUX, 4K фото и видео - идеальное решение для творческих фотографов
Компания Panasonic представляет пополнение серии LX — компактный фотоаппарат LUMIX DMC-LX15, оснащенный 1" MOS-сенсором с разрешением 20 Мп, новым объективом LEICA DC VARIO-SUMMILUX со светосилой F1.4, с поддержкой 4K видеосъемки и широчайшими возможностями для творчества.
.....
Новый LUMIX DMC-LX15: 1" MOS-сенсор с разрешением 20 Мп, F1.4 объектив LEICA DC VARIO-SUMMILUX, 4K фото и видео - идеальное решение для творческих фотографов
Panasonic DECT KX-TGE110 – хорошо видно, прекрасно слышно
Panasonic DECT KX-TGE110 – хорошо видно, прекрасно слышно
В начале декабря компания Panasonic выводит на российский рынок новую модель домашнего DECT-телефона - Panasonic KX-TGE110. Она максимально проста и удобна в использовании. Набор самых необходимых функций, большой яркий дисплей, крупные кнопки, высочайшее качество звука, совместимость со слуховыми аппаратами и доступная цена делают Panasonic KX-TGE110 идеальным телефоном для дома.
.....
Panasonic открывает первый в России «умный» концепт-стор
Компания Panasonic объявила об открытии в Москве нового концептуального монобрендового магазина, который станет площадкой для тестирования новых потребительских продуктов и b2b решений для ритейла и сферы обслуживания.
.....
Panasonic открывает первый в России «умный» концепт-стор
Panasonic представил российским стартапам инструментарий для разработки интегрированных решений на базе технологии интеллектуального света Light ID
Panasonic представил российским стартапам инструментарий для разработки интегрированных решений на базе технологии интеллектуального света Light ID
В рамках конференции Startup Village 2016 в Сколково компания Panasonic Россия представила российским стартапам и резидентам Сколково инструментарий (SDK) новой технологии передачи информации Light ID и рассказала о возможностях реализации совместных проектов.
.....
Panasonic выпустил новый полностью защищенный 10,1-дюймовый планшет Toughpad FZ-A2 на ОС Android
На международном форуме автопроизводителей Automotive Innovation Summit 2016 в Барселоне корпорация Panasonic представила новый полностью защищенный 10,1-дюймовый планшет Toughpad FZ-A2 на ОС Android.
.....
Panasonic выпустил новый полностью защищенный 10,1-дюймовый планшет Toughpad FZ-A2 на ОС Android
Panasonic представил новую линейку лазерных МФУ с возможностью печати в формате А3
Panasonic представил новую линейку лазерных МФУ с возможностью печати в формате А3
23 мая в Москве компания Panasonic Россия провела презентацию новой линейки лазерных МФУ серии DP-MB500. Участие в мероприятии приняли ключевые партнеры и представителями специализированных СМИ.
.....
Panasonic представит функции «4К ФОТО» и «Пост-фокус» на выставке ФОТОФОРУМ 2016
Фото и видео ультравысокого разрешения (Ultra HD или 4К) получает все большее распространение в мире и в России. Однако владельцы телевизоров, поддерживающих эту технологию, страдают от недостатка контента. В отсутствие массового телевизионного вещания в 4К, пожалуй, единственными доступными средствами производства качественного видео для просмотра на 4К-телевизорах, выступают бытовые фото и видеокамеры.
.....
Panasonic представит функции «4К ФОТО» и «Пост-фокус» на выставке ФОТОФОРУМ 2016
Обновление прошивки версии 2.5 для цифровой гибридной фото-видеокамеры LUMIX DMC-GH4
Обновление прошивки версии 2.5 для цифровой гибридной фото-видеокамеры LUMIX DMC-GH4
Компания Panasonic анонсирует обновление прошивки версии 2.5 для фотоаппарата DMC-GH4, призванное улучшить быстродействие и добавить некоторые функции. Обновленная прошивка включает следующие изменения:
.....
Роботы Panasonic облегчат жизнь пенсионерам, грузчикам и рабочим
Корпорация Panasonic продемонстрировала новейшие разработки в области робототехники. Экзоскелеты, роботизированные костюмы, электрокровати и роботы-сиделки способны облегчить жизнь работников тяжелых профессий (грузчиков, фермеров, складских рабочих и т.д.) и пожилых людей, которые теперь смогут дольше сохранять независимость от окружающих.
.....
Panasonic представил обновленный планшет Toughpad FZ-M1 mk2 и инновационную систему платежей на форуме Retail Business-Technology Expo
Panasonic представил обновленный планшет Toughpad FZ-M1 mk2 и инновационную систему платежей на форуме Retail Business-Technology Expo
Корпорация Panasonic представляет новейшие мобильные приложения и платежные решения для ритейла на специализированной выставке Retail Business-Technology Expo (RBTE), которая проходит в эти дни в Лондоне.
.....
Panasonic представит новейшую кинокамеру VariCam LT на мастер-классе оператора-постановщика Матиаса Боллигера в Петербурге
22 марта на киностудии «Ленфильм» компания Panasonic Россия организует уникальный мастер-класс Матиаса Боллигера, практикующего европейского оператора-постановщика и двукратного лауреата Deutscher Filmpreis, высшей национальной награды Германии в области кинематографии. В ходе мероприятия мастер поделится опытом работы с кинокамерами VariCam 35 и новой VariCam LT.
.....
Panasonic представит новейшую кинокамеру VariCam LT на мастер-классе оператора-постановщика Матиаса Боллигера в Петербурге
Новый компактный зум-объектив Микро 4/3 LEICA DG VARIO-ELMAR 100—400 мм / F4.0—6.3 ASPH. / POWER O.I.S. (H-RS100400) с системой оптической стабилизации POWER O.I.S.
Новый компактный зум-объектив Микро 4/3 LEICA DG VARIO-ELMAR 100—400 мм / F4.0—6.3 ASPH. / POWER O.I.S. (H-RS100400) с системой оптической стабилизации POWER O.I.S.
.....
Panasonic představuje jako první na světě*¹ převratnou technologii fotografického snímače CMOS na organické bázi
Nová technologie výrazně zvyšuje možnosti dynamického rozsahu digitálních fotoaparátů a kamer, což se projeví mimo jiné nevídaným výkonem nových přístrojů ve slabém světle
.....
Panasonic představuje jako první na světě*¹ převratnou technologii fotografického snímače CMOS na organické bázi
Компания недели

ČEZ a.s.
Бизнес каталог


ČEZ a.s.


PANASONIC


SECTRON


Willow Technologies


MASTERS Sp. z o.o.


ABB


Visual Communications Company, LLC


Sonderhoff Holding GmbH


Radio Frequency Systems


LEM


MENCOM


Analog Devices


HIROSE ELECTRIC CO., LTD


PANDUIT


GaN Systems


AT&S


TT Electronics


AUDIODIGITAL.CZ


MICROS


FUJITSU


LIDL


DATART


GLOBUS


TESCO


EURONICS


ALZA


OBI


EXPERT elektro


OKAY


JYSK
Календарь
MIMS Automechanika, ЦВК "Экспоцентр", Москва, 24.8.-27.8.2020
Interlight Russia, Москва, 14.9.-17.9.2020
Prolight + Sound NAMM, Москва, 17.9.-19.9.2020
Interesting video
Mouser Electronics Warehouse Tour with Grant Imahara
Interesting video
The ISS Design Challenge ...
naše portály dle jazyka:

česko/slovenská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ

anglická jazyková verze:
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.COMPONENTS.ONLINE

polská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL

ruská jazyková verze:
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU
naše portály dle zaměření:

ELEKTRONIKA.ONLINE :
WWW.ELECTRONICA.ONLINE
WWW.ELEKTRONIKA.CZ
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/pl
WWW.ELEKTRONIKA.ONLINE/ru

ELEKTRONIK-INFO:
WWW.ELECTRONIC-INFO.EU
WWW.ELEKTRONIK-INFO.CZ
WWW.ELEKTRONIK-INFO.PL
WWW.ELEKTRONIK-INFO.RU

COMPONENTS:
WWW.COMPONENTS.ONLINE
  kontakt:

MALUTKI media s.r.o.
Těrlická 475/22
735 35 Horní Suchá
tel. 00420-603531605
e-mail: info@malutki-media.comAll trademarks are the property of their respective owners.
ISSN 1801-3813